دوشنبه 26 آذر 1397
»
لیگ برتر والیبال مردان باشگاه های ایران - سال 1394 / گرامیداشت 200 شهید والیبالیست29 مهر آغاز لیگ 29

بیست و نهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران از چهارشنبه 29 مهرماه آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران در سال 1394 با نام یادواره 200 شهید والیبال در یک گروه مقدماتی آغاز می شود.
در این دوره از رقابت ها 12 تیم سایپا، بانک سرمایه، پیکان تهران، شهرداری ارومیه، شهرداری تبریز، ثامن الحجج خراسان، آلومینیوم بندرعباس، متین ورامین، کاله مازندران، بازرگانی جواهری گنبد، گوهر کویر زاهدان و آرمان اردکان حضور دارند.
در دور مقدماتی اين دوره از مسابقات تيم ها در قالب یک گروه به صورت رفت و برگشت با هم مسابقه می دهند و سپس هشت تیم برتر راهی مرحله پلی آف خواهند شد.
دیدارهای مرحله پلی آف نیز در دو مرحله پیگیری می شود که در مرحله نخست پلی آف لیگ برتر والیبال سال جاری هشت تیم برتر دور مقدماتی با هم روبرو می شوند و تیم های پیروز دو مسابقه از سه دیدار به مرحله بعدی راه خواهند یافت. در این مرحله تیم های اول با هشتم، دوم با هفتم، سوم با ششم و چهارم با پنجم مسابقه خواهند داد تا تیم های پیروز به عنوان چهار تیم برتر به مرحله دوم پلی آف صعود کنند.
یکی از نکات متفاوت لیگ برتر امسال نحوه برگزاری مرحله پلی آف است. در سال های گذشته تیم های اول تا چهارم جدول در مرحله پلی آف میزبان بودند و از دیدارهای به بازی سوم می کشید دو باره آنان میزبان می شدند. یعنی تیم ها در مدت 10 روز سه بار سفر می کردند، اما امسال تیم های پنجم تا هشتم جدول میزبان دیدار نخست هستند و تیم های اول تا چهارم جدول میزبان دو مسابقه بعدی خواهند بود.
مرحله اول پلی آف با حضور هشت تیم برتر به صورت دو برد از سه مسابقه برگزار می شود اما در بازی نخست تیمی که برد و امتیاز کمتری دارد، میزبان است. هفته بعد تیمی که برد و امتیاز بیشتری دارد میزبان می شود و در صورت نیاز به مسابقه سوم ، 24 ساعت بعد در همان شهر برگزار خواهد شد.
مرحله دوم پلی آف نیز با حضور چهار تیم برتر به صورت سه برد از پنج مسابقه خواهد بود که در دو دیدار نخست (سه شنبه و چهار شنبه) تیمی که برد و امتیاز کمتری دارد، میزبان است. هفته بعد تیمی که برد و امتیاز بیشتری دارد میزبان دو مسابقه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه می شود و در صورت نیاز به مسابقه پنجم حداکثر 48 ساعت بعد در همان شهر برگزار خواهد شد.
تیم والیبال پیکان با 12 دوره قهرمانی، پرافتخارترین تیم شرکت کننده در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران است. این تیم سه عنوان نایب قهرمانی و سه مدال برنز نیز در پرونده کاری خود در این رقابت ها دارد.
تیم والیبال پیکان عنوان سومی جهان و قهرمانی باشگاه های آسیا را نیز در پرونده افتخارات خود دارد و امسال نیز به عنوان نماینده قاره آسیا در قهرمانی باشگاه های جهان شرکت خواهد کرد.
نماینده مازندران دومین تیم افتخارآفرین لیگ برتر والیبال است که سال گذشته در لیگ برتر حضور نداشت. نماینده مازندران هفت مدال شامل دو مدال طلا، یک نقره و چهار عنوان سومی در این رقابت ها به دست آورده است.
متین ورامین نیز که سال 91 نخستین حضور خود را در لیگ برتر والیبال را تجربه کرد و به مدال نقره دست یافت، در سال 92 قهرمان لیگ برتر والیبال شد.
تیم والیبال سایپا دیگر باشگاه با سابقه در والیبال ایران است که شش نایب قهرمانی و یک مقام سومی در مدت حضور خود در لیگ برتر والیبال به دست آورده است.
نماینده شهرهای ارومیه و تبریز نیز در لیگ برتر والیبال افتخاراتی کسب کردند که نماینده ارومیه با دو عنوان نایب قهرمانی و شش عنوان سومی و نماینده تبریز نیز با یک مدال نقره و سه عنوان سومی در جایگاه های بعدی این داده های آماری قرار دارند.
فهرست قهرمانان بیست و هشت دوره گذشته لیگ برتر والیبال به قرار زیر است:
- دخانیات تهران : 1354
- استقلال تهران: 1355- 1356
- بنیاد شهید تهران: 1369- 1370
- بانک ملی ایران: 1371
- آبگینه قزوین: 1372
- فجر سپاه تهران: 1373- 1374
- پیکان تهران: 1375 تا 1378- 1383 تا 1389 و 1393
- صنام تهران: 1379- 1380 – 1381- 1382
- کاله مازندران: 1390- 1391
- متین ورامین : 1392
بیست و هشتمین دوره لیگ برتر والیبال مردان باشگاه های ایران در سال 93 با نام جام زنده یاد حسین معدنی برگزار شد و تیم های پیکان تهران، شهرداری ارومیه و شهرداری تبریز به ترتیب رتبه های اول تا سوم را به دست آوردند.