شنبه 28 مهر 1397
»
مسابقات والیبال قهرمانی مردان زیر 21 سال جهان - مکزیک 1394/2015

    

تعداد حضور جوانان ایران در قهرمانی جهان دو رقمی شد

تیم ملی والیبال جوانان ایران در سال 2015 دهمین حضور خود در مسابقات قهرمانی جهان را در حالی تجربه خواهد کرد که در 9 دوره قبل تنها یک بار بر روی سکو رفته است.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان یکی از میادین بسیار مهم این رشته ورزشی است که کشورهای شرکت کننده با بهترین نفرات خود در آن حضور می یابند.
هجدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان با حضور 16 تیم برتر از قاره های مختلف جهان از 20 شهریورماه در کشور مکزیک آغاز خواهد شد و به مدت 10 روز ادامه خواهد داشت.

** دور مقدماتی در چهار گروه چهار تیمی
دور مقدماتی هجدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان در چهار گروه چهار تیمی برگزار می شود و تيم ملي واليبال جوانان ايران با تيم هاي برزیل، چین و لهستان در گروه سوم این رقابت ها همگروه است.
گروه بندی هجدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان به قرار زیر است:

گروه A: مکزیک (میزبان)، ترکیه، کانادا و مصر
گروه B: روسیه، آرژانتین، آمریکا و لهستان
گروه C: برزیل، ایران، چین و کوبا
گروه D: ایتالیا، فرانسه، ژاپن و اسلواکی

والیبال جوانان ایران یک مدال برنز این رقابت ها را در پرونده کاری خود دارد که در سال 2007 و در مسابقات مراکش با شکست ایتالیا به دست آورده است.

** روسیه پرافتخارترین کشور رقابت های جهانی
تیم والیبال جوانان روسیه با رفتن بر روی سکوی در 14 دوره مسابقات قهرمانی جهان شامل 9 مدال طلا، دو نایب قهرمانی و سه نشان برنز، عنوان پرافتخارترین کشور این رقابت ها را در 17 دوره گذشته این مسابقات در پرونده کاری خود دارد.
جوانان برزیل با کسب چهار مقام قهرمانی، 6 نایب قهرمانی و سه عنوان سومی در مجموع در 13 دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان بر روی سکو رفته است و از نظر آمار کسب مدال، رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است. لهستان نیز با دو قهرمانی در مقام سوم این رده بندی قرار دارد.
در بین کشورهای آسیای کره جنوبی با کسب یک مدال طلا در سال 1987 و یک عنوان سومی در سال 1981 بهترین تیم این رده سنی در قاره کهن آسیا است و در رتبه پنجم کسب مدال های مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان قرار دارد.
تیم والیبال جوانان چین نیز که در سال 1977 و در نخستین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان موفق به کسب مقام نایب قهرمانی شد، در دیگر ادوار این رقابت ها بر روی سکو نرفت و در قاره آسیا در رتبه دوم داده های آماری مدال قرار دارد. ژاپن (یک نقره) و ایران با یک مقام سومی در رتبه های سوم و چهارم آسیا هستند.

** عملکرد والیبال ایران در مسابقات جهانی جوانان
جوانان والیبال ایران تا کنون در 9 دوره مسابقات قهرمانی جهان حضور داشتند که کسب عنوان سومی در سال 2007 با شکست ایتالیا در مراکش، بهترین عملکرد آنان در 9 دوره حضور در رقابت های جهانی است.
تیم ملی والیبال جوانان ایران در سال 1993 برای نخستین بار مجوز حضور در رقابت های جهانی را به دست آورد که با کسب عنوان پنجمی به کار خود پایان داد. جوانان ایران در سال های 2005 در پنجمین حضور خود و 2013 هشتمین حضور خود نیز موفق به کسب عنوان پنجم جهان شدند.
سال 2003 مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد و تیم ایران موفق به کسب عنوان ششمی شد. در سال 2011 (دوره گذشته) تیم ایران در برزیل نیز موفق به کسب عنوان ششمی شد.
تیم ملی والیبال جوانان ایران در مسابقات سال 2009 (هفتم)، رقابت های سال 1999 هشتم و سال 1997 عنوان نهم رقابت های جهانی را به دست آورد.
حال باید دید ملی پوشان جوان ایران در این دوره از رقابت ها با هدایت دکتر فرهاد نفرزاده چه رتبه ای را در مسابقات جهانی به دست می آورند؟
سال 2013 مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان با حضور 20 تیم در ترکیه برگزار شد. تیم ملی والیبال جوانان ایران با یک شکست پنجم شد و رده بندی نهایی به قرار زیر است:
1- روسیه
2- برزیل
3- ایتالیا
4- فرانسه
5- ایران
6- ترکیه
7- آرژانتین
8- هند
9- صربستان
10- آمریکا
11- صربستان
12- کانادا
13- تونس
14- مصر
15- چین
16- مکزیک
17- استونی
18- مراکش
19- ونزوئلا
20- روآندا