شنبه 28 مهر 1397
»
جام واگنر - لهستان 1394/2015


دومین حضور ایران در جام واگنر

مسابقات والیبال جام واگنر لهستان از سال 2003 هر ساله در این کشور با حضور چهار تیم برتر جهان برگزار می شود که رقابت های امسال از 31 مردادماه آغاز می شود و تیم ملی والیبال ایران برای دومین بار در این مسابقات شرکت می کند.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، سیزدهمین دوره مسابقات والیبال «هوبرت جرزی واگنر» از روز شنبه 31 مردادماه با حضور چهار تیم ایران، لهستان، فرانسه و ژاپن آغاز می شود.
این رقابت ها از سال 2003 هر ساله برای گرامیداشت هوبرت جرزی واگنر (Hubert Jerzy Wagner) معروف به جام واگنر از سوی بنیاد هوبرت واگنر در لهستان برگزار می‌شود و تیم‌های برتر جهان از سوی این بنیاد برای حضور در مسابقات دعوت می شوند.
تیم ملی والیبال ایران برای دومین بار به این رقابت ها دعوت شده است و در سال 2012 در نخستین حضور خود در این رقابت ها چهارم شد. در آن سال تیم های لهستان، آلمان و آرژانتین مقام های اول تا سوم را به دست آوردند.
در سیزدهمین دوره مسابقات والیبال جام واگنر، فرانسه قهرمان لیگ جهانی سال 2015، لهستان قهرمان جهان در سال 2014، ژاپن پرافتخارترین تیم قاره آسیا و ایران بهترین تیم آسیا در رده بندی جهانی فدراسیون والیبال در این رقابت ها حضور دارند.
تیم ملی والیبال ایران در سه روز این رقابت ها (31 مرداد تا دوم شهریور) به ترتیب به مصاف فرانسه، لهستان و ژاپن می رود.
لهستان به عنوان میزبان در 12 دوره گذشته این رقابت ها شرکت داشته است و در پنج دوره مدال طلا و عنوان قهرمانی را به دست آورده است. این تیم پنج مدال نقره و دو نشان برنز این رقابت ها را نیز دارد و در 12 دوره گذشته بر روی سکو رفته است.
تیم های ملی والیبال چین (سه دوره) و استرالیا (یک دوره) نیز از قاره آسیا سابقه حضور در این رقابت ها را دارند که چین در سال 2005 به مدال برنز دست یافت. این تیم در سال های 2009 و 2014 به عنوان چهارمی اکتفا کرد.
تیم ملی والیبال استرالیا نیز یک دوره در سال 2004 در این رقابت ها شرکت کرد و جایگاه چهارم را به دست آورد.
تیم های مصر و تونس از آفریقا، کوبا و کانادا از منطقه نورسکا، برزیل و آرژانتین از آمریکا جنوبی و 15 کشور اروپایی سابقه حضور در جام واگنر را در پرونده کاری خود دارند.