پنجشنبه 24 آبان 1397
»
مسابقات لیگ برتر والیبال مردان باشگاه های ایران - جام زنده یاد حسین معدنی سال 1393/2014لیگ برتر والیبال مردان باشگاه های ایران - سال 1393
جام زنده یاد حسین معدنی

بیست و هشتمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران جام زنده یاد "حسین معدنی" از 18 آبان ماه با حضور 14 تیم آغاز می شود که نوید دهنده بازگشت هیجان به سالن های والیبال است.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران جام "حسین معدنی " در سال 1393 با حضور چهارده تیم در دو گروه مقدماتی آغاز می شود و تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

در اين دوره از مسابقات تيم ها در قالب دو گروه به صورت رفت و برگشت با هم پيكار مي كنند و سپس چهار تیم برتر هر گروه به مرحله پلی اف صعود می کنند.

گروه بندی دور مقدماتی لیگ برتر والیبال سال 1393 به قرار زیر است:

گروه اول: پیکان، موسسه مالی و اعتباری میزان، شهرداری تبریز، تعاون گنبد، بازرگانی گنبد، شهرداری زاهدان و ارتعاشات صنعتی ایران

گروه دوم: متین ورامین، شهرداری ارومیه، نوین کشاورز، آلومینیوم المهدی بندر عباس، سایپا البرز، مهرپارس فارس و وزارت دفاع

در مرحله پلی آف لیگ برتر والیبال سال جاری تیم های اول تا چهارم گروه اول به صورت ضربدری با تیم های اول تا چهارم گروه دوم مسابقه خواهند داد که تیم های پیروز دو مسابقه از سه دیدار به چهار تیم برتر مرحله نهایی صعود می کنند.

تیم های لیگ برتر والیبال امسال 20 بازیکن به سازمان لیگ معرفی کردند که از این تعداد هشت بازیکن در رده سنی امید، جوانان و نوجوانان خواهد بود. (چهار بازیکن در رده سنی جوانان، دو بازیکن در رده سنی نوجوانان و دو بازیکن در رده سنی نوجوانان)
 
** پیکان پرافتخارترین باشگاه لیگ برتر والیبال
تیم والیبال پیکان با 11 دوره قهرمانی، پرافتخارترین تیم شرکت کننده در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران در سال جاری است. این تیم سه عنوان نایب قهرمانی و سه مدال برنز نیز در پرونده کاری خود در این رقابت ها دارد.
تیم والیبال پیکان عنوان سومی جهان و قهرمانی باشگاه های آسیا را نیز در پرونده افتخارات خود دارد.

نماینده مازندران دومین تیم افتخارآفرین لیگ برتر والیبال است که سال گذشته نیز مقام نایب قهرمانی کسب کرد، اما مازندران در این دوره از رقابت ها نماینده ای ندارد. نماینده مازندران هفت مدال شامل دو مدال طلا، یک نقره و چهار عنوان سومی در این رقابت ها به دست آورده است.

تیم والیبال سایپا دیگر باشگاه با سابقه در والیبال ایران است که شش نایب قهرمانی و یک مقام سومی در مدت حضور خود در لیگ برتر والیبال به دست آورده است.

نماینده شهرهای ارومیه و تبریز نیز در لیگ برتر والیبال افتخاراتی کسب کردند که نماینده ارومیه با یک عنوان نایب قهرمانی و شش عنوان سومی و نماینده تبریز نیز با یک مدال نقره و دو عنوان سومی در جایگاه های بعدی این داده های آماری قرار دارند.

متین ورامین نیز که سال 91 نخستین حضور خود را در لیگ برتر والیبال را تجربه کرد و به مدال نقره دست یافت، در سال 92 قهرمان لیگ برتر والیبال شد و امسال نیز در این رقابت ها به عنوان یکی از مدعیان خود را معرفی کرده است.

طريقه امتياز دهي در جدول رده بندي به صورت زير مي باشد:
مسابقه 3 بر صفر : 3 امتياز تيم برنده - صفر امتياز تيم بازنده
مسابقه 3 بر 1 : 3 امتياز تيم برنده - صفر امتياز تيم بازنده
مسابقه 3 بر 2 : 2 امتياز تيم برنده - 1 امتياز تيم بازنده

تيم ها ابتدا بر اساس امتياز، سپس بر اساس تعداد برد، معدل ست( ست برده بر باخته) و در آخر بر اساس معدل پوئن ( پوئن برده بر باخته) در جدول رده بندي قرار خواهند گرفت و در صورت تساوي بازي هاي مستقيم مد نظر قرار مي گيرد.

فهرست قهرمانان بیست و هفت دوره گذشته لیگ برتر والیبال به قرار زیر است:
-         دخانیات تهران : 1354
-         استقلال تهران: 1355- 1356
-         بنیاد شهید تهران: 1369- 1370
-         بانک ملی ایران: 1371 
-         آبگینه قزوین: 1372
-         فجر سپاه تهران: 1373- 1374
-         پیکان تهران: 1375 تا 1378- 1383 تا 1389
-         صنام تهران: 1379- 1380 – 1381- 1382
-         کاله مازندران: 1390- 1391
-         متین ورامین : 1392