پنجشنبه 24 آبان 1397
»
رقابت های ليگ برتر والیبال مردان باشگاههاي ایران 1392 - جام ولایت

لیگ برتر والیبال مردان باشگاه های ایران - سال 1392

بیست و هفتمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران جام "ولایت" از پنجم آبان ماه با حضور 12 تیم آغاز می شود که نوید دهنده بازگشت هیجان به سالن های والیبال است.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران جام "ولایت" در سال 1392 با حضور دوازده تيم آلومینیوم المهدی بندرعباس، باریج اسانس کاشان، بازرگانی جواهری گنبد، نوین کشاورز، پیکان تهران، سایپای البرز،  شهرداری ارومیه، شهرداری تبریز، کاله مازندران، متین ورامین، شهرداری زاهدان و میزان مشهد از پنجم آبان ماه آغاز مي شود و تا پایان سال ادامه خواهد داشت.
در اين دوره از مسابقات تيم ها در قالب يك گروه به صورت رفت و برگشت با هم پيكار مي كنند و سپس هشت تيم برتر براي كسب مقام اول تا هشتم در مرحله پلي آف با هم ديدار خواهند كرد.
دور رفت رقابت های امسال با شش دیدار روز پنجم آبان ماه آغاز می شود که شهرهای تهران، آمل، ارومیه، کرج، کاشان و تبریز میزبان بازی های هفته نخست هستند. دور رفت روز یکشنبه یکم دیماه با برگزاری دیدارهای هفته یازدهم به پایان خواهد رسید.
 
** پیکان پرافتخارترین باشگاه لیگ برتر والیبال
تیم والیبال پیکان با 11 دوره قهرمانی، پرافتخارترین تیم شرکت کننده در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های برتر ایران در سال جاری است. این تیم سه عنوان نایب قهرمانی و سه مدال برنز نیز در پرونده کاری خود در این رقابت ها دارد.
تیم والیبال پیکان عنوان سومی جهان و قهرمانی باشگاه های آسیا را نیز در پرونده افتخارات خود دارد.
نماینده مازندران دومین تیم افتخارآفرین حاضر در مسابقات سال جاری لیگ برتر والیبال است که شش مدال شامل دو مدال طلا و چهار عنوان سومی در این رقابت ها به دست آورده است. نخستین مدال نماینده مازندران به سال  1369 و کسب عنوان سومی با نام "بانک ساری" برمی گردد و "بیم مازندران" نیز در سال 1387 دوباره مقام سومی را به دست آورد.
کاله ماندران نیز در سال های 1388 و 1389 دو عنوان سومی و در سال های 1390 و 1391 دو عنوان قهرمانی این مسابقات را از آن خود کرده است. کاله امسال عنوان قهرمانی قاره آسیا و تجربه حضور در مسابقات قهرمانی باشگاه های جهان را نیز در پرونده کاری خود ثبت کرد.
تیم والیبال سایپا دیگر باشگاه با سابقه در والیبال ایران است که شش نایب قهرمانی و یک مقام سومی در مدت حضور خود در لیگ برتر والیبال به دست آورده است. این تیم برای تکمیل افتخارات خود در لیگ برتر والیبال نیاز به یک عنوان قهرمانی دارد که در سال های اخیر تا فاصله بسیار کمی از این عنوان پیش رفته، اما هنوز به آن نرسیده است.
نماینده شهرهای ارومیه و تبریز نیز در لیگ برتر والیبال افتخاراتی کسب کردند که نماینده ارومیه با یک عنوان نایب قهرمانی و پنج عنوان سومی و نماینده تبریز نیز با یک مدال نقره و دو عنوان سومی در جایگاه های بعدی این داده های آماری قرار دارند.
متین ورامین نیز که سال 91 نخستین حضور خود را در لیگ برتر والیبال را تجربه کرد و به مدال نقره دست یافت، امسال نیز در این رقابت ها به عنوان یکی از مدعیان خود را معرفی کرده است.
نماینده مشهد نیز در سال 1379 با نام "ابومسلم مشهد" در لیگ برتر والیبال شرکت کرد و تنها عنوان سومی این شهر مقدس را به دست آورد.
دیگر تیم  های شرکت کننده در لیگ برتر والیبال امسال، همچون آلومینیوم المهدی بندرعباس، باریج اسانس کاشان، بازرگانی جواهری گنبد، نوین کشاورز و شهرداری زاهدان تا کنون عنوانی در لیگ برتر والیبال به دست نیاوردند و امسال اقبال خود را برای کسب یکی از سکوها خواهند آزمود.
لازم به ذکر است، تیم های همچون صنام، استقلال، بنیاد شهید، فجر سپاه، بانک ملی، دخانیات، آبگینه قزوین، پرسپولیس، ذوب آهن، ایرانا، بانک تجارت، فولاد اهواز، گل گهر سیرجان و پاس تهران که در ادوار گذشته لیگ برتر والیبال مدال های متعددی به دست آورده اند.

در اين دوره از مسابقات تيم ها در قالب يك گروه به صورت رفت و برگشت با هم پيكار مي كنند و سپس هشت تيم برتر براي كسب مقام اول تا هشتم در مرحله پلي آف به صورت ضربدری با هم ديدار خواهند كرد.

طريقه امتياز دهي در جدول رده بندي به صورت زير مي باشد:
مسابقه 3 بر صفر : 3 امتياز تيم برنده - صفر امتياز تيم بازنده
مسابقه 3 بر 1 : 3 امتياز تيم برنده - صفر امتياز تيم بازنده
مسابقه 3 بر 2 : 2 امتياز تيم برنده - 1 امتياز تيم بازنده
تيم ها ابتدا بر اساس امتياز، سپس بر اساس تعداد برد، معدل ست( ست برده بر باخته) و در آخر بر اساس معدل پوئن ( پوئن برده بر باخته) در جدول رده بندي قرار خواهند گرفت و در صورت تساوي بازي هاي مستقيم مد نظر قرار مي گيرد.